Miraculous Mandarin - Online Chinese and Hungarian Lessons
  • Home
  • Magyar
    • Magamról
    • Magánórák
    • Blog
    • Kapcsolat
  • English
    • About me
    • Private Lessons
    • Blog
    • Contact
  • Learning Hungarian

Mi az a TPRS és mire jó?

1/21/2019

0 Comments

 
​Már több, mint egy éve foglalkozom a TPRS módszerrel, könyveket olvasok, workshopokra járok, és úgy érzem itt az ideje hogy a gyakorlatban is kipróbáljam ezt a radikálisan új tanítási módszert. De mi is ez?

Akár úgy is kezdhetném, hogy gondold végig, mi az ami a "nyelvoktatás" szó kapcsán beugrik: tankönyvek, szótárak, nyelvtani szabályt magyarázó tanár, mondatokat ismételgető tanulók, házi feladat. Jó, akkor most mindezt felejtsd el! A TPRS módszerrel ezekre nincs szükségünk.

A módszer kiindulási pontja Dr Stephen Krashen elmélete, ami a tudatos tanulást elválasztja a szinte észrevétlenül történő "elsajátítás"-tól. Az előbbi az, amit a tantermekben látunk, a tanár magyaráz, a tanulók próbálják megjegyezni az elhangzottakat. Az utóbbi pedig az, ahogy az anyanyelvünket sajátítjuk el. Tegye fel a kezét, akinek a szülei egyszer is elmagyarázták a tárgyas ragozást! Senki? Mégis megy, ugye? Szószedetet sem magoltunk, mégis egész sok minden "ránk ragadt" - és pontosan ez a "ráragadás" az, amit a TPRS megcéloz. A tanárnak két fő feladata van: a tanulók számára érthető dolgokat mondani a "célnyelven", illetve renegeteget ismételni, mindezt minél élvezetesebben, mert már a kutatók is rájöttek arra, amit nagyjából mindenki sejtett, hogy stresszmentes környezetben sokkal könnyebben tanulunk. Épp ezért a TPRS rendszerében nem elvárás hogy a tanulók azonnal elkezdjenek "produkálni", vagyis beszélni. A lényeg a bemenő érthető információ mennyisége, és a tanuló majd magától megszólal, ha késznek érzi magát. Ami egyébként hamar megtörténik, mivel az órák érdekesek, interaktívak, a beszélgetés a tanulókról szól, ők építik fel a történeteket, a fókusz a tartalmon van, a nyelvhasználat csak úgy "történik" közben.

A módszer megdöbbentően eredményesnek bizonyult, teljesen kezdő tanulók néhány hónap tanulás után folyékonyan mesélnek el egyszerű történeteket kínaiul, ami a tradícionális tanítási módszer mellett szinte elképzelhetetlen. 

Nem vagyok elvakult fanatikus, és nem mondom azt, hogy a TPRS csodaszer és mindenkinek ezt kéne csinálnia. Módszeres, szabály-orientált nyelvtanulók, akiknek segít a tankönyv leckéinek strukturáltsága, akinek előbb meg kell értenie a "miért"-et hogy nekilássanak a "hogyan"-nak, nekik valószínűleg nem ez lesz a kedvence. De azoknak, akik szeretik a játékosságot, a kötetlenebb beszélgetést, vagy szimplán csak úgy érzik, hogy a hagyományos módszerrel nem haladnak, sőt, akiknek megmondták, hogy "nincs jó nyelvérzékük", nekik bizony könnyen lehet, hogy a TPRS egy új világ kapuját nyitja meg. Magyarországon angol tanfolyamokon már elérhető a TPRS néhány helyen, kínai tanításról a mai napig nem hallottam. Itt az ideje pótolni ezt a hiányosságot!

Angolul tudók ide kattintva láthatnak egy videót Terry Waltz-tól, a kínai TPRS kiemelkedő tanárától arról, hogy mi is ez és hogy működik.

A következő postban mesélek majd arról, hogy hogyan is alakult ki a módszer, és hol tart most.

Ha kíváncsivá tett ez a kis ismertető, ha kipróbálnád a módszert, írj és megbeszélünk egy időpontot a skype konzultációhoz. Minden kérdést szívesen várok!
0 Comments

Honnan ered a TPRS?

1/21/2019

0 Comments

 
​A TPRS egyik sajátossága, hogy számos korábbi "új módszer"-rel ellentétben nem pusztán nyelvészeti elméleteken alapul, hanem hús-vér, minden nap az osztályteremben dolgozó tanárok által kifejleszett módszer, aminek minden darabja kiállta a legszigorúbb gyakorlati tesztet - a valódi tanítást. Illetve nem kellene múltidőben fogalmaznom, mivel a TPRS nem "kész" módszer, a mai napig folyamatosan alakul, fejlődik, a tanárok folyamatosan megosztják egymással legfrissebb tapasztalataikat, új ötletekkel jönnek elő és tovább csiszolják a régieket. De honnan is indult ez az egész?

A hetvenes években James Asher pszichológiaprofesszor kifejlesztette a TPR-t (Total Physical Response). A módszer lényege, hogy a diákok nem passzívan ülve hallgatják a tanárt, hanem interaktív módon, mozdulatok segítségével jegyzik meg az új szavakat. Ez többnyire azt jelenti, hogy a tanár utasításokat ad a célnyelven, amit a tanulók végrehajtanak. A módszer a kisgyerekek nyelvtanulási folyamatát megfigyelve jött létre, miután Asher felfigyelt a mozdulatok tanulást segítő hatására. Ez a technika egyrészt azért hatékony, mert a mozdulatokon keresztül az izommemóriát veszi használatba (ami gyakran hosszabb távú, mint a verbális, gondoljunk csak a biciklizésre), másrészt pedig a közvetlen tevékenységek gyakran teljesen szükségtelenné teszik a fordítást, vagyis a tanuló fejében az új szó nem az anyanyelvű szóhoz, hanem a konkrét cselekvéshez kapcsolódik (pl leülni, felállni), megkönnyítve a gyors és természetes nyelvhasználatot. Nem véletlen, hogy a TPR igen népszerűvé vált.

Azonban mint minden módszernek, a TPR-nek is megvannak a korlátai. Egyrészt nem mindent lehet egyértelmű mozdulatokkal, gesztusokkal kifejezni, másrészt pedig nem minden tanulót köt le hosszútávon a fel-le "ugrálás". Minden TPR-t használó tanár előbb-utóbb beleütközött ebbe a falba, akkor is ha a kezdeti időkben fantasztikus eredményeket hozott a módszer.

Ezen tanárok egyike volt Blaine Ray, aki a kilencvenes években kifejlesztette a TPRS első változatát. Az ő ötlete az volt, hogy a megtanult szavakat/tevékenységeket történetekké formálta, amit a diákok "előadtak", illetve beszéltek róla. Ekkor kapta a módszer a nevét, ami eredetileg a TPR+Storytelling (történetmesélés) rövidítése volt. A módszer gyorsan fejlődött, az aktív és interaktív, diákokkal közösen történetet építő technika nagyon hatékonynak bizonyult. Olyannyira, hogy később magának a TPR-nek a használata opcionálissá vált, a fókusz áttevődött a kérdezős technikákra, ezért a TPRS rövidítés jelentését megváltoztatták, így Teaching Proficiency through Reading and Storytelling lett, ami kb. olvasáson és történetmesélésen keresztül történő tanítást jelent. 

Azóta a módszer folyamatosan fejlődik, és mára egy egész Amerikát átfogó tanári hálózat alakult ki. Függetlenül attól, hogy milyen nyelvet tanítanak, a módszert használó tanárok folyamatosan kapcsolatban maradnak, workshopokat szerveznek maguknak, van egy rendkívül mozgalmas e-mail csoportjuk a yahoo-n, ahová maga Stephen Krashen is rendszeresen ír, és a TPRS-re épülő tankönyveket magánerőből adják ki és egymás között terjesztik. Mivel ez nem egy "hivatalos", akadémiai körökből induló újítás, ezért a tanároknak maguknak kell felépíteni a rendszert. Mára már egészen sok tankönyv elérhető, többségük spanyol és francia nyelven, szinte mind magánkiadásban. Jelenleg ezt a technikát "hivatalosan" nem lehet tanulni, vagy képesítést szerezni belőle, van viszont rengeteg előadás, netes konferencia, workshop ahol az érdeklődők tanulhatnak, továbbfejleszthetik képességeiket. 

A növekvő népszerűséget jelzi, hogy egyre több hivatalos oktatási fórum, tanárképzéssel foglalkozó intézmény kezd foglalkozni a TPRS módszerével. Többek között a 2006-ban Bush elnök kezdeményezésére létrejött Startalk program is felvette tanárképzési témái közé. Remélhetőleg ez is azt mutatja, hogy a jövőben a TPRS még nagyobb ismertségre tesz szert, és még több tanuló számára válik elérhetővé ez a radikálisan új tanítási mód.

Wikipédia TPR szócikk (angol)
Wikipédia TPRS szócikk (angol)
Wikipédia Stephen Krashen szócikk (angol)
0 Comments

    A blogról

    Ez a blog azért jött létre hogy a magántanári tapasztalataimat, gondolataimat megoszthassam mindenkivel akit érdekel. 

    Archives

    February 2019
    January 2019
    June 2016
    February 2016
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014

    Categories

    All
    Arc
    Forrás
    Harcművészet
    Harmónia
    Holdújév
    HSK
    Kína
    Kína
    Kínai
    Kínai
    Kultúra
    Kung Fu
    Mandarin
    Nyelvtanulás
    Nyelvtanulás
    Olvasás
    Podcast
    Slow Chinese
    Slow-chinese
    Társadalom
    Weibo
    Wushu

    RSS Feed

Proudly powered by Weebly