Miraculous Mandarin - Online Chinese and Hungarian Lessons
  • Home
  • Magyar
    • Magamról
    • Magánórák
    • Blog
    • Kapcsolat
  • English
    • About me
    • Private Lessons
    • Blog
    • Contact
  • Learning Hungarian

Slow Chinese #145

7/20/2015

0 Comments

 
Az eredeti cikk itt érhető el.

A mai lecke témája a kínai harcművészet, és azon belül Bruce Lee élete és munkássága. Bruce Lee kínai neve 李小龙, "Li kis sárkány", de a fordításban a nyugaton ismertebb angol nevet használtam. Bár Bruce Lee valóban elévülhetetlen érdemeket szerzett azzal, hogy általa és filmjei által a kínai kung fu világszerte ismert és népszerű lett (még akkor is ha a kung fu-t gyakran összekeverték a japán karatéval, ahogy az nálunk is történt) ugyanakkor a hagyományos harcművészek köreiben nagyonis megosztó volt a személye. Számos tradíciót rúgott fel ugyanis, amikor "idegeneknek", vagyis nem kínaiaknak is tanította a kung fu-t, illetve amikor a különböző stílusok technikáit a saját ízlése szerint ötvözte, ezért sokan egyenesen a hagyományos harcművészetek árulójának tekintették. 

A szövegben említett saját stílusát a putonghua szerinti kiejtéssel írtam jie quan dao-nak, de valójában az irányzat a jeet kun do néven vált ismertté (a kantoni kiejtés szerint, ami a hongkongi filmvilág nyelve).

A szövegíró nem teljesen pontos, amikor Jet li és Jackie Chan megjelenését azonos ídőre teszi, mivel Jackie Chan jóval régebben a pályán van, sőt statisztaként felbukkan Bruce Lee filmjeiben is. A Sárkány halálát követő időben a hongkongi filmstúdiók kétségbeesetten kerestek valakit, aki betöltené az általa hagyott űrt, számtalan hasonló filmet forgattak, de természetesen az utánzatok messze nem lettek olyan sikeresek, mint az eredeti. A korai Jackie Chan filmek között is akad olyan, ahol érezhető a próbálkozás, de szerencsére Jackie hamar rájött, hogy az ő stílusa teljesen más. Jet Li pedig jóval később jelent meg a színen, miután számos wushu versenyt megnyert. És akkor beszéljünk egy kicsit arról, hogy mi is a wushu.

A szövegíró kvázi egyenlőségjelet tesz a kung fu és a wushu közé, de akit egy kicsit is érdekel a téma, az tudja, hogy ez csak részben igaz. A kung fu a kínaiban egy nagyon tág fogalom, és nem kizárólagosan harcművészeti értelemben használják, a kung fu arra utal, amikor valaki sok munkával tökéletesíti a képességeit - ez lehet akár a kalligráfia vagy a főzés is. Amikor a harcművészetekre használjuk, akkor is szinte mindent magába foglal ami "verekedéssel" kapcsolatos, számtalan külső és belső irányzatot. A wushu szó szerint harcművészetet jelent, ám az utóbbi évtizedekben egyre többet használják a kung fu "sport" változatára, ahol a valódi küzdelem kevésbé fontos, a technikák pedig formagyakorlatokká változtak, gyakran akrobatikus elemekkel fűszerezve, amit versenyeken mutatnak be a "sportolók". Ez az irányzat 1949 után indult, a kormány azon törekvésének részeként, hogy a hagyományos kínai kung fu-t népszerűsítse mint "tömegsport". 
Picture
A wushu sokkal inkább sport, mint harcművészet, és Kína nagyon igyekszik, hogy a wushu bekerüljön az olimpiai sportágak közé, egyelőre sikertelenül. Mindazonáltal ez a törekvés is jól mutatja, hogy a wushu, bár a hagyományos kínai harcművészeteken alapul, azonban szellemiségében teljesen más, mint a tradicionális kung fu.

Ahogy eddig is, szívesen várok kérdéseket, észrevételeket!

Szeretnél még többet tudni? Jelentkezz be egy ingyenes próbaórára, vagy tedd fel a kérdésed itt!
0 Comments

Nyelvtanulás - jó, de hogyan?

7/19/2015

0 Comments

 
Nyelvet tanulni nemcsak azért hasznos, mert gyakran jobb munkát, jobb fizetést találhatunk vele, hanem mert teljesen új világot nyithatunk meg, és olyan élményeket, tapasztalatokat szerezhetünk, amikre egyébként esélyünk sem lenne. Arról nem is beszélve, hogy micsoda örömöt, sikerélményt ad, amikor képesek vagyunk egy idegen nyelven kommunikálni.

Az internet a nyelvtanulás világát is fejreállította, teljesen új lehetőségek nyíltak meg a tanulni vágyó előtt, amelyek közül bizony nem egyszerű választani. Ebben a cikkben megpróbálom röviden összefoglalni a leggyakoribb tanulási módok előnyeit és hátrányait.


Hagyományos nyelviskolai oktatás
Csoportos, tankönyvet követő módszer


Előnyök:
Megfizethető – a csoportos tanulás olcsóbb, mint a magánórák
Kiszámítható – az órák heti rendszerességgel kerülnek megtartásra, és előre tudható, hogy nagyjából hány leckét, mekkora szókincset fog lefedni a kurzus

Hátrányok:
Leggyengébb láncszem elve – a csoportnak úgy kell haladni az anyaggal, hogy lehetőleg mindenki tartsa a lépést, ami valószínűleg egyeseknek túl gyors, másoknak túl lassú lesz
Közepesen hatékony – a hagyományos, tankönyv-alapú, nyelvtani szabályokat tanító módszer viszonylag kevés tanulónak segít abban, hogy valóban használható tudást érjenek el.

Egyéni tanulás az internet segítségével
Önálló munka, netes források alapján

Előnyök:
Ingyenes – ez valószínűleg a legvonzóbb tulajdonsága a netes tanulásnak. A legtöbb nyelvből rengeteg tananyag érhető el ingyenesen is online, csak kicsit keresgélni kell.
Rugalmas – az ilyen tanulás nincs időbeli keretek közé szorítva, a tanuló maga dönti el, mikor és mennyit foglalkozik vele

Hátrányok:
Lassú – személyes kapcsolat hiányában nincs aki válaszoljon a kérdésekre, vagy kijavítsa a hibákat, ez nagyon lelassíthatja a tanulási folyamatot. A megfelelő szintű anyagot megtalálni sem mindig egyszerű
Kockázatos – különösen teljesen kezdők számára jelenthet problémát, hogy mivel visszajelzés nélkül haladnak, könnyen lehet hogy valami rosszul rögzül, ezeket a  hibákat később nagyon nehéz kijavítani, legyen szó kiejtésbeli problémáról vagy helytelenül értelmezett nyelvtanról

Tanulás magántanárral
Online vagy személyes magánórák

Előnyök:
Hatékony – ez valószínűleg a leggyorsabb módja a tanulásnak, egy professzionális tanár teljes figyelme mellett, maximálisan testreszabott anyaggal, itt a legkisebb az esély üresjáratokra vagy felesleges körökre
Személyre szabott – legyen a nyelvtanulás célja üzleti, művészeti vagy bármi más, a magánórák keretében azt és úgy tanulhatod, amire igazán szükséged van

Hátrányok:
Költséges – egy szakképzett tanár nem olcsó, sok évnyi tanulást és tapasztalatot kell megfizetni

 
Összefoglalva: a nyelvtanulás komoly elszántságot igénylő tevékenység, amiért áldozatot kell hozni, akár idő ráfordítás szempontjából, akár anyagilag. Hogy kinek mi éri meg jobban, az már egyéni döntés. Én azt gondolom, mindenképpen érdemes belevágni, mert a nyelvtudás sok szempontból gazdagabbá teszi az életünket.




Én magam is lelkes nyelvtanuló, valamint professzionális nyelvtanár vagyok. Online magánórákat adok kínai és angol nyelvből. Egy viszonylag új, ám Magyarországon még kevéssé ismert módszerrel tanítok, amiről itt olvashatsz bővebben. 

0 Comments

    A blogról

    Ez a blog azért jött létre hogy a magántanári tapasztalataimat, gondolataimat megoszthassam mindenkivel akit érdekel. 

    Archives

    February 2019
    January 2019
    June 2016
    February 2016
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014

    Categories

    All
    Arc
    Forrás
    Harcművészet
    Harmónia
    Holdújév
    HSK
    Kína
    Kína
    Kínai
    Kínai
    Kultúra
    Kung Fu
    Mandarin
    Nyelvtanulás
    Nyelvtanulás
    Olvasás
    Podcast
    Slow Chinese
    Slow-chinese
    Társadalom
    Weibo
    Wushu

    RSS Feed

Proudly powered by Weebly