Ebben az új poszt-sorozatban olyan, többnyire netes forrásokról fogok írni, amik segíthetnek a nyelvtanulásban. Igyekszem rámutatni az előnyökre és a hátrányokra is, hogy mindenki megtalálhassa a neki legjobban megfelelő módszert.
Az első delikvens: Decipher Chinese
Mi ez?
Egy olyan alkalmazás, ami okostelefonon és weben is elérhető. Rövid, néhány mondatos történetek, hírek kínaiul, hanganyaggal, beépített szótárral.
Az oldal állítása szerint a szövegeket tanárok írják – ránézésre úgy tűnik anyanyelvű tanárok, akik nem mindig érzik, mi a nehéz a tanulónak.
Az oldal eléggé tanulóbarát módon van elrendezve, az írásjegyek szép nagyok, van köztük távolság, a szöveg jól olvasható. Az egyes írásjegyekre kattintva megjelenik a pinyin, illetve kis ablakban az angol fordítás, valamint meg lehet hallgatni az adott szó kiejtését is. Ha továbbkattintunk, a felugró ablak eltűnik, a pinyin pedig a beállítástól függően vagy megmarad az írásjegy fölött, vagy pedig szintén eltűnik, szerintem okos megoldás.
Elméletileg tanárokkal is lehet élőben chatelni (gondolom angolul és/vagy kínaiul), de ezt a funkciót nem próbáltam ki.
Kinek ajánlott?
A bemutatkozó videóban kezdőknek és haladóknak egyaránt ajánlják. Személy szerint nem vagyok benne biztos, hogy teljesen kezdőknek is hasznos lehet. Hiába a színkódolt HSK-szókincs és a rövidség, ha a nyelvtan és a mondatszerkezetek meghaladják a tanuló kapacitását.
Hol érhető el?
http://www.decipherchinese.com/
Illetve magtalálható az apple app store-ban, valamint a google play áruházban is.
Előnyök:
- Ingyenes (pillanatnyilag az egész rendszer az, mivel nagyobb frissítésre készülnek a közeljövőben, állításuk szerint az alapszint mindig is ingyenes marad majd)
- Kevés angoltudással is használható (kivéve nyilván a szótár funkciót)
- Sokféle platformról elérhető (okostelefon + web)
- Rövid szövegek
- Folyamatosan bővülő választék
- Beépített szótár funkció
- HSK-szintek szerinti színkód
- Hanganyag
- Egyszerűsített/klasszikus írásjegyek választás szerint
Hátrányok:
- A rövid szövegek néha elég suták
- Hanganyag gépi, a teljes mondatok eléggé életszerűtlenül hangzanak
- A szöveg nehézségét kizárólag a szókincs nehézsége alapján határozták meg, így sok „egyszerű” szövegben bőven haladó szintű nyelvtannal találkozhatunk
- Szótár funkció nem mindig megbízható, ha egy írásjegyhez több kiejtés is tartozik, akkor nem biztos hogy épp az adott szövegkörnyezetnek megfelelő jelentés lesz feltüntetve
Konklúzió:
Alapvetően jó ötlet, és láthatóan folyamatosan dolgoznak rajta, így talán a pillanatnyi problémák is javulni fognak. Haladóknak, középhaladóknak lehet különösen hasznos, akiknek már van elég nyelvtani ismerete, hogy megbirkózzanak a hosszabb mondatokkal, de még jól jön nekik a szövegek rövidsége és a szókincs viszonylagos egyszerűsége. Mivel az oldal a faék egyszerűségű szótár funkción kívül semmilyen támogatást nem ad, ezért önálló tanulásra nem ajánlott, kiegészítő anyagként, gyakorlásként viszont érdemes meglátogatni.
Véleményeket szívesen várok, ha használtátok az oldalt, osszátok meg a tapasztalatokat!